Beiratkozás

Tisztelt Szülők!

Az első osztályosok beiratkozása 2024. április 18-án 8-tól 19 óráig, 19-én 8-tól 18 óráig lesz iskolánk Fő úti Telephelyén.

Kérjük hozzák magukkal a gyermek személyi igazolványát, lakcím- és TAJ kártyáját, valamint esetleges pedagógiai szakvéleményét.

Osztályfőnökök: Molnárné Haraszti Csilla, Pappné Horváth Mónika

Szeretettel várjuk leendő elsőseinket!


ESZTERGOMI TANKERÜLETI KÖZPONT


KÖZLEMÉNY


Iktatószám: TK/106/0000244-13/2024.


a 2024/2025. tanévben tankötelessé váló gyermekek általános iskola első évfolyamá ba történő beiratkozásáról

A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (továbbiakban: Nkt.) 45. § (1)-(2) bekezdései értelmében Magyarországon minden gyermek köteles az intézményes nevelés-oktatásban részt venni, tankötelezettségét teljesíteni. A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, tankötelessé válik. Az Nkt. 50. § (7) bekezdése alapján az iskolába a tanköteles tanulókat az első évfolyamra jogszabályban meghatározott időszakban kell beíratni.

A fentiek, valamint a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIIl.31.) EMMI rendelet (továbbiakban: Rendelet) 22. § (1)-(2) bekezdései, továbbá a 2023/2024. tanév rendjéről szóló 30/2023. (VIII. 22.) BM rendelet 7. §-ában foglaltak alapján az alábbiakról értesítjük az érintett szülőket.

A 2024/2025. tanévre az általános iskola első évfolyamára történő beíratás ideje: 2024. április 18. (csütörtök) 8 óra - 19 óra,

2024. április 19. (péntek) 8 óra - 18 óra.

A szülő a fenti időszakban köteles - 2018. augusztus 31-ig született - gyermekét beíratni a választott vagy a lakóhelye - ennek hiányában tartózkodási helye - szerinti kötelező felvételt biztosító általános iskola első évfolyamára.

Az általános iskola köteles felvenni azt a tanköteles gyermeket, aki életvitelszerűen az általános iskola körzetében lakik. A kötelező felvételt biztosító iskolák körzeteiről az Esztergomi Tankerületi Központ tájékoztatót tett közzé saját, valamint a fenntartásában működő köznevelési intézmények honlapján. A szülők, gondviselők a beiratkozó gyermek körzetes iskoláját az alábbi keresőfelületen is elérhetik: hllps:// k ir.hufkorzel. A Rendelet 22. § (7) bekezdése alapján életvitelszerű ott lakásnak minősül, ha a tanuló a kötelező felvételt biztosító iskola körzetében található ingatlant otthonául használja, és az ilyen ingatlan a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásában a tanuló lakóhelyeként vagy tartózkodási helyeként az iskolai beiratkozás első határnapját megelőző három hónapnál régebb óta szerepel.

A tanulói jogviszony felvétel útján keletkezik. A felvétel jelentkezés alapján történik. Az általános iskola első évfolyamára történő beiratkozáskor be kell mutatni a gyermek nevére kiállított személyazonosságot igazoló hatósági igazolványokat.

A felvételről első fokon az iskola igazgatója dönt, amelyről írásban értesíti a szülőket. Az iskolai felvétellel kapcsolatban meghozott döntés ellen - annak közlésétől, ennek hiányában a tudomásra jutástól számított tizenöt napon belül - a szülő jogorvoslati eljárást indíthat a döntéshozó intézményhez benyújtott, de az intézmény fenntartójának címzett kérelemmel. A tanulói jogviszony létesítésével kapcsolatban érdeksérelemre hivatkozással benyújtott kérelem ügyében az iskola fenntartója jár el és hoz másodfokú döntést.

Amennyiben a választott iskola igazgatója a gyermek felvételét elutasító döntést hoz, a szülő a gyermekét a döntés véglegessé válását követő öt napon belül köteles beíratni a kötelező felvételt biztosító iskola első évfolyamára. Az a szülő vagy törvényes képviselő, aki a szülői felügyelete vagy gyámsága alatt álló gyermeket kellő időben az iskolába nem íratja be, szabálysértést követ cl.

Magyar állampolgár engedély nélkül folytathat tanulmányokat külföldön és tankötelezettségét külföldi nevelési-oktatási intézményben is teljesítheti. A tanköteles tanuló tanulmányainak külföldön történő folytatását- a tanköteles gyermek nyilvántartása céljából - a szülőnek be kell jelentenie az Oktatási Hivatalnak.

Esztergom, 2024. március 12.

Muszela Szabolcs

tankerületi igazgatója

2500Esztergom.Széchenyi Tér 6.

tel: 06-33-795-227

email cím: eszterqom@kk.qov.hu

Tájékoztató a nemzetiségi nevelés-oktatásról

Iskolánkban nyelvoktató nemzetiségi nevelés-oktatás folyik. A székhelyen valamint a Fő úti telephelyen német, Mogyorósbányai Tagintézményünkben szlovák nyelven.

A nemzeti kisebbségi nevelés és oktatás célja a tanulók nemzetiségi közösséghez való tartozásának erősítése is. Ezt a célt a nemzetiségi nyelv és kultúra közvetítésével, a nemzeti kisebbség sajátos helyzetének megismertetésével érhetjük el.

A nemzetiségi kultúra ismeretanyagának átadása a tanórán, a néptánc oktatáson, különböző műveltségi területek keretében, illetve tematikus kirándulások, programok során valósul meg. Különösen a német, szlovák hon-és népismeret tantárgy keretein belül kapcsolatot tartunk településünkön élő, nemzetiségi hagyományokat ápoló idősekkel, bevonva őket hagyományőrző programjainkba.

Nyelvtanításunkban a szóbeli és az írásbeli kommunikáció, a gazdag szókincs kialakítása prioritást élvez. Igyekszünk azonban a környékre jellemző régi, hagyományos, hétköznapi beszéd elemeit, a nyelvjárásokat felkutatni és tanítványainkkal azokat megismertetni.

A nemzetiségit nyelv és irodalom tantárgyon belül a nemzetiségi nyelv elsajátítása mellett nagy hangsúlyt helyezünk arra, hogy a gyermekek megismerkedjenek a nemzetiségi irodalom jeles képviselőivel, azok műveivel, ismereteket szerezzenek a német és szlovák nyelvű országok földrajzáról, történelméről, kultúrájáról és nemzetiségi hagyományairól.

Az első évet szóbeli kezdő szakasszal indítjuk. Itt a gyerekek életkori sajátosságaiknak megfelelően, játékos formában ismerkednek meg a nemzetiségi nyelv alapjaival. A második évfolyamon az írás-olvasás elsajátítása mellett a lexikai tudás fejlesztésére helyezzük a hangsúlyt. A harmadik évfolyamtól felfelé a beszédértési készség és a beszédkészség fejlesztését kezeljük kiemelten. Ezt természetesen fokozatosan, egymásra épülő nyelvtani ismeretek elsajátításával támasztjuk alá.

Célunk, hogy gyermekeinkben kialakuljanak a kommunikációs kompetenciák, tehát, hogy használható nyelvtudás birtokába jussanak, melyet képesek legyenek egész életükön át fejleszteni és fenntartani.


A nemzetiségi nyelvet tanuló gyerekeknek 8x180, azaz összesen 1440 nyelvórája van. Azok, akik megfelelő szorgalommal tanulják a nyelvet, alapos tudásra tesznek szert. Eddig végzett diákjaink közül szép számmal felvételiztek eredményesen nyelvi előkészítő osztályba, vagy két tanítási nyelvű gimnáziumba.

Célunk, hogy a személyes témák és munkamódszerek ösztönözzék a tanulókat, hogy a nyelvvel és kultúrával a tanórákon kívül is szívesen foglalkozzanak. A 2013-14-es tanévtől az 5 nyelvi órát kiegészíti 1 óra nemzetiségi népismeret óra, amit szintén a nemzetiségi hagyományok, szokások és a kultúra megismerésére használunk fel.

Német nemzetiségi táncoktatás

A néptánc- és népdalkultúra ápolására alakult iskolánk tánccsoportja, melynek a két csoportban jelenleg 30 tagja van. Ezen a foglalkozáson heti 2 órában nemzetiségi táncokat tanulnak a diákok. Aktív résztvevői vagyunk a megyei német nemzetiségi kulturális fesztiválnak, ahol minden alkalommal eredményesek vagyunk. Városunk, iskolánk minden rendezvényén színvonalas programmal veszünk részt.

Német és szlovák nemzetiségi népismeret tanítása

A nemzetiségi népismeret oktatása évi 36 órában folyik évfolyamonként. A népismeret oktatása során célunk, hogy a gyerekek ismerjék meg a magyarországi nemzetiségi hagyományokat, történelmét, az általuk lakott területek földrajzi adottságait, nyerjenek betekintést nemzetiségek lakta település életébe, ismerjék a naptári évhez kötődő legfontosabb ünnepeket, ápolják a dal- és néptánckincset, ismerkedjenek meg a magyarországi nemzetiségek nyelvjárásaival, valamint magyarországi német és szlovák írók, költők műveivel. A témaköröket a helyi tanterv tartalmazza.

Tematikus kirándulásokat szervezünk évfolyamonként a nemzetiségek által lakott településekre. Rendszeresen látogatjuk településünk tájházát. Régi mesterségeket, életmódot, építészetet figyelhetjük meg. A tanulókkal és szüleikkel családfakutatást végeztünk. Sok olyan dokumentum került elő, ahol jól láthatóak a német és szlovák gyökerek. Folyamatosan szervezünk gyűjtőmunkát a régmúlt tárgyainak bemutatására.

Szeretnénk. ha tanulóink a kisebbségi hagyományok őrzésével és ápolásával az európai kultúrát gazdagítanák, és biztos nyelvtudásukkal érvényesülni tudnának az Európai Unióban.Nyelvtanáraink mindannyian jól képzett többdiplomások, rendelkeznek nemzetiségi oktatáshoz szükséges speciális képesítéssel is, és igyekeznek minden korosztály számára vonzóvá tenni a nyelvtanulást. Kreatív, innovatív személyek, akik rendszeresen képezik magukat. Szívesen kipróbálják magukat különböző, nyelvhez kapcsolódó szakmai fejlesztésekben is. Könyvtárunk, szaktantermünk jól felszerelt eszközállománnyal rendelkezik, melyet folyamatosan bővítünk.

Módszerek

A nemzetiségi nyelv megtanulása és széles körű használata alapfeltétele a kisebbség, mint népcsoport fennmaradásának Fontosnak tartjuk a nemzetiségi nyelv csoportbontásban történő tanítását.Iskolánkban az olvasással és az írással a második osztályban kezdünk foglalkozni.A természetes nyelv elsajátításának sorrendjét minden tanítási egységnél be kell tartani: hallás, beszéd, olvasás, írás.

A tanulók különböző tudása (előzetes ismereteik vagy képességeik) miatt fontos a differenciálás. A nyelvtan a kommunikációt szolgálja. A nyelvi szabályokat induktív úton közelítjük meg, apró lépésekben segítjük a bevésést.

Az órák vezetése idegen nyelvű, mert a gyerekek értését és beszédkészségét így fejleszthetjük, kivéve a nyelvtani fogalmak tanítását.

A kommunikáció fejlesztése kiemelt szerepet kap, melyet hatékonyabbá tehetünk különböző munkaformák alkalmazásával. (páros munka, csoport munka).A tanulók tudásszintjét rendszeresen mérjük , melyek formáját, témáját munkatervben határoztuk meg.Az országos kompetencia méréseken jó eredményeket hoznak tanulóink.

Kapcsolataink

Nagyon jó kapcsolatot ápolunk a német és szlovák kisebbségi önkormányzattal. Kölcsönösen részt veszünk egymás programjain.

Versenyek

A legfontosabb versenyek, vetélkedők:

  • megyei német nemzetiségi kulturális fesztivál
  • felmenő rendsze1ü nyel vi verseny az 3-8. osztályosok számára
  • országos német nemzetiségi nyelvi verseny
  • német és szlovák nyelvű szavalóverseny
  • levelezős nyelvi verseny

A tájékoztató az illetékes kisebbségi önkormányzat véleményének kikérésével készült.

A nemzetiségi nevelés-oktatás igénybevételéhez a nyilatkozattétel a beiratkozáskor történik.


Tát, 2024. 03.14.

Kréta Elektronikus ügyintézés


Beiratkozás az általános iskolába 2024


A segédlet az alábbi linken érhető el:

Táti III. Béla Általános Iskola, 2534 Tát, Szent István út 27.
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el